بیوگرافی
 
سعی کردم تو این وبلاگ بیوگرافی مشاهیر ایران و جهان رو واسه دوستای عزیزم بذارم ..

فال حافظ

آپلود نامحدود عکس و فایل

آپلود عکس

دریافت کد آپلود سنتر
Up Page
 

بابک زنجانی با نام کامل "بابک مرتضی زنجانی" تاجر ایرانی متولد ۲۱ اسفند ۱۳۴۹ در تهران است. او مدیر شرکت هولدینگ توسعه سورینت قشم بوده و در سال ۱۳۹۱ در جریان معاملات بزرگ نفتی با احتمال تبانی و رانت، ثروت بسیار زیاد، پولشویی، ارتباطات مالی و کاری با افراد جنجالی از جمله سعید مرتضوی و سید حسن میرکاظمی و همچنین افشاگری احمدی نژاد پیرامون تلاش های فاضل لاریجانی برای کسب ثروت نامشروع در خلال استیضاح وزیر رفاه نامش بیشتر در رسانه های ایرانی مطرح شد

دارایی ها و مشاغل

بابک زنجانی به ادعای خودش دارای بیش از ۶۰ شرکت از جمله شرکت هولدینگ توسعه سورینت قشم و "اولین بانک سرمایه گذاری اسلامی" (به انگلیسی First Islamic Investment Bank) در مالزی است. او همچنین شرکت هایی در دوبی، ترکیه و تاجیکستان دارد. . در یکی از قطعنامه های تحریم اتحادیه اروپا که از او اسم برده شده ۱۵ شرکت منتسب به او نام برده شده است.  زنجانی همچنین مالک و رییس هیات مدیره باشگاه فوتبال راه‌آهن است. وی رئیس هیئت مدیره هواپیمایی فارس قشم است.

تحریم اتحادیه اروپا

او در دسامبر 2012 توسط اتحادیه اروپا به دلیل آنچه "کمک به دور زدن تحریمها از طریق داشتن نقش کلیدی در تجارت نفت ایران و انتقال پول مربوط به فروش آن به دولت ایران" خوانده شد، در لیست تحریم قرار گرفت. خودش در مصاحبه با رویترز ورود به این لیست را اشتباه خواند و گفت که کاری خلاف قواعد اتحادیه اروپا نکرده و نفت را در کشورهای معاف از تحریم و طبق قوانین بین المللی فروخته است. او همچنین در این مصاحبه می گوید که یک مجموعه تجاری خصوصی دارد که هیچ رابطه خاصی با دولت ایران ندارد و شرکت نفتی او در عراق فعالیت تجاری می کند.

تحریم آمریکا

او و موسسه های مرتبط با او در آوریل 2013 توسط آمریکا به پولشویی برای دور زدن تحریم های اعمال شده علیه ایران متهم شده اند. دیوید کوهن، معاون وزارت دارایی آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی، با اعلام این خبر، ایران را به توسل به تمهیدات مجرمانه و پولشویی برای جابجایی نفت و پول خود متهم کرد.آقای کوهن گفت: "ما در رسوا و خنثی کردن تلاش های ایران از طریق بابک زنجانی یا دیمیتری کامبیس یا هر شریک جرم دیگری در آینده، برای فرار از تحریم های بین المللی و سوءاستفاده از نظام مالی جهانی بی رحمانه اقدام خواهیم کرد."

تصاویر جنجالی

 • در جریان استیضاح جنجالی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مجلس و اتفاقات بعد از آن فیلمی از یک جلسه مرتضوی، زنجانی و میرکاظمی منتشر شد که نفرات حاضر در فیلم از ماجرای رشوه درخواستی ۳۰ میلیارد تومانی فاضل لاریجانی برای استفاده از نفوذ برادرانش در پیشبرد کارهای تجاری صحبت می کنند.

بعدها زنجانی در مصاحبه ای با فرداد فرحزاد، مجری بی بی سی فارسی تایید کرد که لاریجانی در یک ملاقات کوتاه به او پیشنهاد کمک در کارهای نقل و انتقال شرکت ها کرده ولی "در مقابل هیچ درخواستی نداشته است".

 • همچنین تصاویری از او در کنار سید حسن میرکاظمی در یک هواپیمای جت خصوصی بدون حضور مسافری دیگر منتشر شده که سایت بازتاب امروز آنرا جت شخصی زنجانی خواند که "جهت پول شویی" خریداری شده است. زنجانی در واکنش به این ادعا ابتدا هواپیمای مربوطه را یک جت اجاره ای در تاجیکستان خواند که با ساعتی 2000 دلار هر کس می تواند آنرا اجاره کند و او با سید حسن میرکاظمی که از "دوستان و تجار خوب" است پرواز برای رفتن به ترکیه پیدا نکرده و به اجبار با این هواپیما سفر کرده است.. اما بعدتر در گفتگو با بی بی سی عکس را تایید کرد و گفت که جت اختصاصی هم متعلق به خودش بوده که با میرکاظمی با آن نه عازم ترکیه بلکه بلاروس بوده است.
 • تصاویری از او در سایت بازتاب امروز منتشر شد که او را مسلح به اسلحه کمری و اتوماتیک سبک در مکانی نا معلوم نشان می دهد. . زنجانی این عکسها را مربوط به 15 سال پیش و در منطقه اربیل عراق دانست و بیان کرد که برای حفاظت در سفرهای زمینی در عراق مسلح بودن مساله ای معمول است.
 • سایت بازتاب امروز تصویری از یک گذرنامه دانمارکی ظاهرا متعلق به بابک زنجانی منتشر و او را تبعه دانمارک خطاب کرد. زنجانی نیز همان تصویر را در سایت باشگاه راه آهن منتشر کرده و آنرا جعلی خواند. حقیقت در مورد تابعیت دانمارکی آقای زنجانی به دلیل نقص های مدارک طرفین دعوا (از جمله اینکه تاریخ تولد ذکر شده در تصویر پاسپورت با تاریخ تولد زنجانی در قطعنامه اتحادیه اروپا همخوانی ندارد) هنوز مشخص نیست.
 • در آخرین روز سال ۱۳۹۱، سایت بازتاب امروز تصاویری با مضمون "با گذشت سه سال از جنجال خبری 18 میلیارد دلار طلای ایران که به ترکیه حمل شده بود، «بازتاب» تصاویری از محوله بزرگی از طلای ایران را که به نام بابک زنجانی است و در ترکیه نگهداری می شود را منتشر می کند." از طلاهای ایران در ترکیه منتشر کرد و نگه داری این طلاها در ترکیه را منسوب به "مافیای بابک زنجانی" دانست.

موضعگیری در مورد حسن میرکاظمی

زنجانی که به گفته خودش دوست نزدیکی با سید حسن میرکاظمی است عکس منتشر شده در جت اختصاصی را از فیس بوک خودش دانسته و گفته که نمی دانسته این عکس این همه هیاهو می کند. در مصاحبه با بی بی سی نیز در مورد عکسهای دیگری که قبل تر از میرکاظمی مسلح به سلاح کمری در جریان تعقیب معترضین بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال 88 در ایران متشر شده موضعگیری کرد و گفت: "میرکاظمی واقعا خطایی نداشته و کار حرفه ای خودش را انجام داده است و در جریانات سال 88 و بدلیل مسئولیتی که داشته یک سلاح هم به کمرش بوده و اتفاق خاصی نیفتاده است". زنجانی اعتقاد دارد میرکاظمی برای دفاع از کشورش به اسلحه دست برده است.

زنجانی در گفتگو با بی بی سی فارسی ضمن تمجید از میرکاظمی گفت که او دوست نزدیکی است اما نه همکار تجاری در حالیکه در مصاحبه قبلی با سایت راه آهن میرکاظمی را از تجار خوب کشور خوانده بود.. سایت بازتاب در یادداشتی میرکاظمی را چهره اصلی حامی زنجانی در فعالیت های بزرگ اقتصادی او در ایران دانست.

حضور رسانه ای

 • اولین حضور رسانه ای او بعد از مطالب ادعایی افشاگرانه بازتاب، در خبر سایت راه آهن دیده شد.
 • سپس پنجشنبه شب ۲۶ بهمن ماه در جریان برنامه تلویزیونی شبکه جام جم با حضور مدیر عامل باشگاه و سرمربی تیم فوتبال راه‌آهن علی دایی  تصاویر زیادی از فیلم های بازدید تیم راه آهن و علی دایی به همراه بابک زنجانی از پروژه های هولدینگ سورینت در کیش نمایش داده شد.این برنامه ترکیبی از توضیح فعالیت های تجاری گروه سورینت در کیش و فعالیت های فرهنگی،ورزشی تیم راه آهن و علی دایی و را شامل شد.

او یکماه و نیم پس از انتشار فیلم مرتضوی و لاریجانی در مجلس و مطالبی که سایت بازتاب در موردش نوشته بود در یک گفتگوی اختصاصی در تاجیکستان با بی بی سی فارسی شرکت کرده و از عملکرد خود دفاع کرد.

 به گزارش نامه به نقل از اقتصاد ایران آنلاین ، مالک و رئیس هیات مدیره بـاشگاه فرهنگی ورزشی راه آهن تهران و مـدیرعـامل شرکت هلدینگ سـورینت درخصـوص تحـریم هـا و شایعات پیرامون خودش پاسخ داد.  بابک زنجانی از فعالان اقتصادی کشور است که در حوزه فوتبال نیز ورود پیدا کرده است. مدتی است که برخی مسائل پیرامون فعالیت های اقتصادی وی مطرح می شود. گفته می‌شود وی یکی از بدهکاران بزرگ بانکی کشور است. از طرف دیگر برخی سایت ها مسائلی درباره زنجانی مطرح کرده اند مبنی بر این که وی "دلال نفتی دولت بوده است و در این راه زیان های فراوانی به کشور وارد کرده است". 
 
گفته می‌شد که بابک زنجانی همان "آقای ز" است که رییس جمهور در روز جلسه دفاع از وزیر کار و در جریان پخش فیلم جنجالی فاضل لاریجانی و سعید مرتضوی از او نام برده است. زنجانی در گفت و گویی این موضوع را تائید کرده است
پس از اوج گرفتن شایعات درباره بابک زنجانی وی در گفت و گویی با سایت باشگاه راه آهن به حرف و حدیث های پیرامون خود پاسخ داد. 
جناب آقای بابک زنجانی در لیست تحریم ها نام باشگاه ورزشی راه آهن زیر مجموعه هلدینگ سورینت به چشم می خورد، آیا توضیحی در این خصوص دارید؟
باشگاه راه آهن اولین باشگاه ورزشی ایران بوده و یکی از باشگاه های ورزشی قدیمی کشور می باشد و اصولا باشگاه ها و صندوق ها در دنیا به هیچ عنوان تحت هیچ تحریم و مسائل سیاسی بین المللی قرار نخواهند گرفت. لذا نام باشگاه راه آهن فقط به خاطر اینکه در لیست شرکتها و موسسات گروه هلدینگ سورینت قرار داشته و به خاطر اسم من، به عنوان شرکتهای تحت تحریم قرارگرفته ولی هیچ منع قانونی برای فعالیت خارجی ندارد.
آقای زنجانی آیا زمانی که نام شما در لیست تحریم ها قرارگرفت شما در خارج از کشور بازداشت شدید؟
بازداشت؟ هرگز چنین چیزی نیست من زمانی که در کشور امارات وارد شدم نام اینجانب در لیست تحریم ها قرارگرفت و متاسفانه ویزای اقامت امارات اینجانب همان روز به پایان رسید و مجبور به تحمل ۱۰ روز اقامت در دبی بودم تا ویزای جدید را به من بدهند تا بتوانم از کشور خارج شوم و هیچ دلیل خاص دیگری نداشته است .
آیا شما کار نفتی کرده اید؟ و باعث ضرر به کشور شده اید؟ و این تحریم ها به این دلیل به شما حاکم شده است؟
ببینید کشور قانون دارد و این طور نیست که یک وزارت خانه ای باری به کسی بدهد و بعد تحقیق کند پولش را چگونه خواهد گرفت و ضرر و زیان ببیند اینها همه حرفهای این شبکه های زیرزمینی است.
همانطور که گفتیم اینجانب بازرگان و تاجر هستم و بازرگان و تاجری که فعالیتهای مناسبی داشته باشد اهل هر کشوری باشد برای شفافیت کارش باید گزارشهای کارهای انجام خود را به مسئولین کشورش اعلام کند و اگر غیر این باشد اشتباه است. مسئولین کشور برای همین موضوع منصوب هستند و هر مسئول نسبت به سابقه و تشخیص خود بازرگانان را راهنمایی و یاری میدهد و به صلاح کشور حرکت می کنند. لذا این حرفهای عنوان شده پوچ است و در خصوص تحریم که فرموده اید بابت نفت صورت گرفته به اطلاع میرسانم من یک ایرانی هستم و یک ایرانی با قانون کشور خودش حرکت می کند هر بازرگان حقیقی و حقوقی مجاز به خرید نفت از کشورش میباشد و حتی فروش نفت را اینجانب در چارچوب قانون بین المللی انجام دادم زیرا اتحادیه اروپا و آمریکا تعدادی کشور را به عنوان کشورهای معاف از تحریم برای مدتی معین اعلام نموده و اینجانب بار تجارتی خود را به کشورهای غیر مجاز نبرده و نفروخته ام لذا این تحریم خلاف قانون وضع شده ی خودشان بوده است و در حال پیگیری آن می باشم. در خصوص رانت خواری من کلیه شرکتهای خود را از ۱۵ سال پیش تک تک درست کرده ام و به هیچ کجا بدهی ندارم، و اگر کسی احساس می کند رانتی استفاده شده حاضر هستم آن شرکت را کمتر از قیمت روز واگذار نمایم تا رانت هایی که مورد نظر شان هست به آنها منتقل شود.
آیا خرید و فروش نفت ضرر و زیانی برای کشور داشته است؟
خیر چنین نیست و کشور قانون دارد و مسئولین مربوطه طبق قانون ،کار خود را انجام میدهند وحقی برای سوء استفاده هیچ شخص حقیقی و حقوقی در کشور اسلامی وجود ندارد.
در خصوص تأمین اجتماعی مسائلی عنوان شده که از شما نام برده اند و قرار بوده معامله ده هزار میلیاردی تومانی با تأمین اجتماعی انجام دهید، آیا این موضوع صحت دارد؟
با توجه به تحریم های به عمل آمده مجبور بودم منابع خود رابه کشور منتقل و بهترین محل را صندوق تامین اجتماعی انتخاب نمودیم. لذا از آقای مرتضوی تقاضا داشتیم برای جذب این سرمایه به داخل کشورکمک کند و در آن شرایط سخت ایشان نهایت تلاش را برای جذب این سرمایه و به خطر نیفتادن این مبلغ به عمل آوردند و نهایت تشکر را دارم، از طرفی ایشان اعلام نمودند این صندوق امسال نیاز مبرم به منابع مالی جهت بازنشستگان و اعضاء تحت پوشش تامین اجتماعی را دارد و با توجه به کمکی که صندوق انجام داد قسمتی از منابع را به شرکتهای بحرانی تحت پوشش این شرکت تزریق و سهام دار شوید و قراردادی تنظیم و مقرر شد نسبت به تخصص شرکتها بررسی و این کار انجام شود. و مقرر بود صورتهای مالی آن به هلدینگ ما جهت بررسی ارائه گردد.
جناب آقای زنجانی فیلم هایی از شما درسایتها و کشور پخش شده در خصوص روابط پشت پرده این موضوع آیا صحت دارد ؟
این موضوع های منعکس شده حرفهای سیاسی است که رد و بدل می شود و من دخالتی به مسائل هیچکس ندارم. اما درخصوص خودم این موضوع را می توانم اعلام کنم که هیچ پشت پرده ای وجود ندارد و مسئولی برای انجام کار ما پولی نخواسته است، حتی آقای مرتضوی مکرراً همیشه اعلام می نمود که از دربان این سازمان تا دفتر اینجانب اگر کسی یک جعبه شیرینی خواست حق دادن آن را ندارید، آقای فاضل لاریجانی را هم من فقط ۵ دقیقه در دفتر آقای مرتضوی دیدم و ایشان هم شخص بسیار محترمی بود و فقط آشنا شدیم و هیچ حرفی از ایشان نشنیده ام و بعید است که کسی در عرض ۵ دقیقه آشنایی تقاضائی از کسی داشته باشد، اما در خصوص این که کسانی برای همکاری با ما تماس می گرفتند در میان شرکتها و تجار خرید و فروش و حتی پرداخت کمیسیون به طرفین انجام می گیرد و کار غیرقانونی نیست و کسانی که به اینجانب مراجعه می کردند و قصد همکاری داشتند که هیچ ربطی به آقای مرتضوی و آقای لاریجانی نداشته اند. من فقط برای شفافیت کارم از آقای مرتضوی استعلام نمودم که آیا شما این اشخاص را می شناسید؟! که ایشان همه را رد کردند. و تقاضا داشتند که من این اشخاص را به مسئولین اعلام کنم تا شبهه ای برای حرکت ایشان وجود نداشته باشد و این فیلم از ما، همین موضوع را نشان می دهد که من اعلام کردم چشم می روم و می گویم که این اشخاص این مسائل را عنوان کرده اند. ولی نمی دانستم این فیلم برداری ضبط می شود و به عنوان یک مساله بزرگ از آن استفاده می شود.
 عکس شما و آقای میرکاظمی در هواپیما شخصی جت دیده شده، نظری دارید؟
اولاً که این عکس ما در جت چیزی خلاف نیست، دوماً اینجانب شرکت هواپیمایی دارم و هر کس که بخواهد. می تواند با ساعتی ۲۰۰۰ دلار هزینه کند و از این هواپیما استفاده کند و این نرمال است . آقای میرکاظمی هم از دوستان و تجار خوب است که ما در تاجیکستان پرواز برای رفتن به ترکیه پیدا نکردیم با این هواپیما رفتیم و عنوان این مسائل خیلی مسخره است ....
آیا بانک شما در مالزی که تحت تحریم قرار گرفته ۸ میلیون دلار ارزش دارد؟ آیا ال سی گشایش کرده برای وزارت نفت و مشکل دار بوده است؟
بانک مالزی فقط دریافت کننده ال سی است وال سی را ابلاغ میکند و صادر کننده ال سی نیست. از طرفی یک ال سی که کانفرم شده دریافت میشود حتمأ باید ۱۰۰%پول آن تأمین باشد و ربطی به اعتبار بانک گیرنده ندارد تمام بانکهای دنیا مگر به ارزش بانک خود کار میکنند؟
از طرفی این بانک با سرمایه ۱۰۴ میلیون دلار ثبت شده و همیشه به تعهدات خود اقدام نموده و بدهی ندارد و نهایتاٌ سرمایه صاحب سهام این بانک در داخل کشور چندین برابر این ال سی ها می باشد و تمام ال سی ها بدون چون و چرا در زمان خود در حساب های شرکت نفت ( نیکو ) واریز گردیده. اعلام می دارم سرمایه هلدینگ این شرکت در داخل کشور چندین برابر معامله این بانک می باشد و مجموعه های هلدینگ حتی ۱ ریال بدهی ندارد. آیا شما پاسپورت دانمارکی دارید ؟ 
من تا کنون به دانمارک نرفته ام چه برسد به اینکه پاسپورت دانمارکی داشته باشم برای دریافت یک پاسپورت باید در یک کشور حضور داشت و سرمایه گذاری کرد از طرفی آنقدر این موضوع بد جعل شده که عکس من بدون کراوات به روی پاسپورت دانمارکی قرار گرفته !! در حالی که یکی از قوائد دریافت پاسپورت های اروپائی بستن کراوات است از طرفی آن امضاء معلوم است توسط همان سایت های جعلی انجام شده زیرا من سواد خواندن و نوشتن اسم خودم را دارم و اشتباه امضاء نمی کنم . 
چرا سایت بازتاب مداوم ازشما مینویسد؟
 حقیقتأسایت بازتاب امروز ، که شخصی به نام فواد صادقی در آن فعالیت دارد که رابطه آن با عناصر خارجی محرز است و ایشان تقاضای پول اخاذی دارد که نهایتاٌ در مراجع قضایی از ایشان به جرم کلاهبرداری اقدام شده ودر روزهای آینده نتیجه خواهیم گرفت . 
جناب آقای زنجانی در اختتام حرفی برای گفتن دارید ؟
 من به عنوان یک تاجر حافظ منافع کشورم هستم و زیر پرچم ولایت فقیه کشورم کار می کنم ، تمام این شرکتها و شخص خودم را اگر لازم باشد فدای کشورم خواهم نمود و به ایرانی بودنم افتخار می کنم.
 
کد خبر: ۱۳۵۶۷۱  تاریخ انتشار: ۲۴ فروردين ۱۳۹۲ - ۱۶:۳۰
پشت پرده حامی مالی کاندیدای دولت !
به گزارش بولتن نیوز به نقل از شریان نیوز؛  در حالی که بازار کاندید های انتخاباتی داغ است و همه ی افکار های جامعه طرف انتخابات می باشد ، رانت خواران دانه درشت و دلالان مشغول به فعالیت کار خود می باشند.

در چندی سال پیش رهبر انقلاب با تاکید بر موضوع ثروت های برآورده و رانت خوران پرداختند و پیگیری های متعددی در همین راستا کردند ، اما متاسفانه به هیچ اقدام عملی علیه دانه درشت های اقتصادی اتفاق نیفتاده است، بلکه روز به روز بر ثروت آنها افزوده شده و حوزه فعالیت آنها گسترش یافته و ثروت آن بیشتر می شود.

طبق اخبار واصله به خبرنگار شریان ، برخی از این دانه درشتان اقتصادی شروع به فعالیت های انتخاباتی و حمایت از برخی از کاندید ها کرده اند که حمایت های مالی و اقتصادی از آنها و ستاد های انها قرار است انجام دهند.

اما در پایان ، از همین روی بابک زنجانی که از دولت حمایت می کند و نور چشمی برخی از مهره های رئیس جمهور است ، قصد حمایت مالی  از کاندید های دولت دارد.
 
کد خبر: ۱۳۵۵۵۳
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردين ۱۳۹۲ - ۱۴:۱۰
 
با ادعای اینکه وی قصد دور زدن تحریم ها و پولشویی داشته/

دیوید، بابک را در لیست تحریم آمریکا قرار داد

 

گروه بین الملل ـ بابک زنجانی به همراه «بانک سرمایه گذاری اسلامی» کشور مالزی، در لیست تحریمی آمریکا قرار گرفت.

به گزارش بولتن نیوز، دولت آمریکا ادعا می کند که این بازرگان ایرانی قصد دور زدن تحریم ها را از طریق پولشویی داشته است.

همچنین وزارت خزانه داری آمریکا بدلیل آنچه پشتیبان آقای بابک زنجانی در ارتباط با حمایت از وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران برای فروش و مبادلات نفت خام و فرآورده‌های آن، مورد تحریم قرار داده است.

دیوید کوهن معاون وزیر خزانه داری آمریکا گفته است که زنجانی، شبکه ای از شرکتها را درست کرده که میلیاردها دلار را از طریق دولت ایران انتقال داده است. بر اساس این ادعا، ده ها میلیون دلار به حساب یکی از شرکتهای مهندسی زیر مجموعه سپاه پاسداران انتقال یافته است.

در همین حال دیوید کوهن ادعا می کند که با توجه به تحریم‌های بین المللی، برخی ایرانیان تکنیک‌های مجرمانه ای را برای پولشویی انجام می دهند که نفت و پول خود را تحت نامهای جعلی و افراد خاص انتقال می دهند. کوهن معاون وزارت خزانه داری آمریکا برای تروریسم و اطلاعات مالی در کابینه اوباما است.

نام بابک زنجانی در جریان سخنان جنجالی رئیس جمهور در مجلس شورای اسلامی در خصوص ماجرای فاضل لاریجانی مطرح شد.

 

کد خبر: ۱۲۲۹۸۵
تعداد نظرات: ۴ نظر
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۱ - ۱۸:۵۶
ادعای سایت بازتاب

کلاه نهصد میلیارد تومانی دلال نفتی بر سر بیت المال!

 

بولتن نیوز_ صفحه انرژی، به ادعای سایت «بازتاب»، این دلال نفتی که نام واقعی وی بابک مرتضی زنجانی است و مشهور به بابک زنجانی می باشد، در یک معامله با وزارت نفت، حدود سیصد میلیون دلار زیان وارد کرده است.

بنابراطلاعات رسیده، بابک زنجانی ، محموله نفتی را به ارزش بالغ بر دو میلیارد دلار شامل 12 کشتی نفت کش از وزارت نفت تحویل گرفته و در ازای آن ال سی یا ضمانتامه بانکی را تحویل داده است.

زنجانی که مطابق با قراردادی که با وزارت نفت منعقد کرده بود، قرار بوده است این محموله نفت را به قیمت بشکه ای 106 دلار به فروش برساند و بلافاصله مبلغ فروش را به خزانه بازگرداند.

با این وجود، گفته می شود پس از فروش نفت توسط زنجانی، مدتها از زمان پرداخت پول سپری شده، اما وی اقدام به بازپرداخت پول نمی کند.

مسئولان وزارت نفت در پی وصول کردن ال سی یا ضمانتنامه بانکی وی بوده اند که متوجه می شوند بانک صادرکننده این سند نیز بانکی واقع در جزایر مالزی بوده و این بانک هم مدتی قبل توسط بابک زنجانی به قیمت هشت میلیون دلار خریداری شده و به هیچ وجه قادر به پرداخت سند مذکور که صدها برابر ارزش خود بانک است، نمی باشد.

در این شرایط، بابک زنجانی به مسئولان وزارت نفت پیغام می دهد که از پیگیری موضوع صرف نظر کنند و وی اقدام به تسویه خواهد کرد، اما عنوان می کند نفتی را که چندین هفته قبل و در شرایطی که قیمت نفت ایران بالاتر از 110 دلار بوده است، فقط 90 دلار به فروش رسانده، و به عبارت دیگر، حدود 300 میلیون دلار یا 16درصد ارزش کل محموله را علاوه بر سود هنگفتی که بابت این دلالی به جیب زده است، به ایران بازنخواهد گرداند.

این مبلغ با احتساب قیمت دلار سه هزار تومانی معادل نهصد میلیارد تومان و با محاسبه دلار 4000 تومانی یک هزار و دویست میلیارد تومان می باشد.

بابک زنجانی می‌گوید، فقط ۱۰ میلیارد دلار بدهکار است

بابک زنجانی، تاجر ایرانی متهم به دور زدن تحریم‌ها که گفته شده بیش از ۲ میلیارد دلار از پول نفت ایران را بازنگردانده می‌گوید، بدهی‌اش فقط یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو پول نفت است و در کل فقط ۱۰ میلیارد دلار بدهکار است.

بابک زنجانی، سرباز پیشین بانک مرکزی ایران که در مدت‌زمان کوتاهی توانست میلیاردر شود در مصاحبه با هفته‌نامه آسمان ماجرای ثروتمند شدن خود را شرح داده است.

زنجانی که توسط بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت دولت جدید حسن روحانی متهم شده که بیش از ۲ میلیارد دلار از فروش پول نفت را هنوز بازنگردانده با ریشخندی تلویحی می‌گوید که "در کل حدود ۱۰ میلیارد دلار بدهکار است."

زنجانی می‌گوید: «وزیر نفت گفته است، من بیش از ۲ میلیارد دلار بدهی دارم؛ اما بدهی من به این وزارتخانه یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو بیشتر نیست. در کل حدود ۱۰ میلیارد دلار بدهکارم.»

زنجانی بخشی از دارایی‌های خود را فهرست می‌کند: «شرکت هواپیمایی قشم، هلدینگ سورینت، باشگاه فوتبال راه‌آهن، First Islamic Bank مالزی، بانک ارزش تاجیکستان، مؤسسه مالی اعتباری در امارات، سهامدار شرکت هواپیمایی انور ترکیه و در مجموع ۲۵ هزار میلیارد تومان سرمایه.»

بابک زنجانی که در سال ۲۰۱۲ توسط اتحادیه اروپا به اتهام "کمک به دور زدن تحریم‌ها از طریق داشتن نقش کلیدی در تجارت نفت ایران و انتقال پول فروش آن به دولت ایران" در فهرست سیاه قرار گرفت می‌گوید: «کارم را با صادرات پوست گوسفند شروع کردم و اولین کارمزدم از فروش ارز ۱۷ میلیون تومان بود.»

ماجرای میلیاردر شدن زنجانی

زنجانی می‌گوید، وقتی سربازی رفته، در سپاه تقسیم و به اردکان اعزام شده است. در اردکان چون "مرتب‌تر بود و تمیزتر می‌نوشت" به قرارگاه فرماندهی سپاه اعزام شده است. بعد از حدود ۱۳ تا ۱۴ ماه با دیدار اکبر هاشمی رفسنجانی، رئيس جمهور سابق از قرارگاه سپاه و تأکید بر نیاز برخی مراکز، از جمله بانک مرکزی به سرباز، وی را به عنوان سرباز به بانک مرکزی تهران می‌فرستند.

بابک زنجانی چندی بعد راننده محسن نوربخش، رئیس وقت بانک مرکزی می‌شود. او در آنجا غیر از رانندگی کار ثبت نامه‌ها را هم بر عهده می‌گیرد. زنجانی بعد از اتمام دوره سربازی به دلیل اینکه "صاحب چند کارت" برای دلالی بانک مرکزی بود تصمیم می‌گیرد در تزریق دلارهای بانک مرکزی برای کنترل بازار فعالیت کند.

هر روز، ۱۷ میلیون تومان سود

بابک زنجانی می‌گوید، اولین ارزی که از بانک مرکزی برای توزیع گرفته ۱۷ میلیون دلار بوده؛ کارمزدی که بابت توزیع آن دریافت کرده هم ۱۷ میلیون تومان بوده است.

او هر روز ۱۷ میلیون دلار از بانک می‌گرفته و پخش می‌کرده و ۱۷ میلیون تومان هم سود دریافت می‌کرده است.

بانوان ایران در مراسم گشایش قشم ایر توسط بابک زنجانی

بانوان ایران در مراسم گشایش"قشم ایر" توسط بابک زنجانی

خبرنگار هفته‌نامه آسمان از او می‌پرسد: «اینکه دلارها را با این کارمزد به شما می دادند خودش یک رانت نبود؟ چرا به بقیه دلار نمی دادند؟ روزی ۱۷ میلیون تومان کارمزد رقم کوچکی نبود.»

بابک زنجانی پاسخ می‌دهد: «وقتی خدا بخواهد کاری برای کسی انجام شود می‌شود. آقای دکتر نوربخش که انسان رانتی نبودند، اگر ایشان می خواست رانتی بدهد به کسی رانت می‌داد که منافعی برایش داشته باشد.»

از دلالی به "سالامبور" فروشی

زنجانی بعد از درگذشت نوربخش تصمیم می‌گیرد "سالامبور" فروش شود، یعنی پوست گوسفند به خارج از ایران بفروشد؛ علت هم آن بود که می‌فهمد، این حرفه بسیار سودبخش است.

او پوست گوسفندان را می‌خرید و می‌داد تا دباغی کنند و بعد به گفته خود، آنها را به ترکیه می‌فرستاد. زنجانی می‌گوید، در اولین کانتینری که به ترکیه فرستاد هر "سالامبور" برایش نیم دلار تمام شد؛ اما آنها را در ترکیه به ۱۹ تا ۲۰ دلار فروخت و پولش یک‌باره چندبرابر شد. او کارش را با ۵ هزار پوست شروع کرد و سودهای کلانی عایدش شد؛ همه چیز خوب پیش‌می‌رفت تا اینکه در سال ۱۹۹۶ میلادی ورشکست شد و به زندان افتاد.

زنجانی می‌گوید، در مدتی که مشغول این فعالیت‌ها بوده به افرادی که پول خود را در بانک مرکزی می‌گذاشتند تا بهره بگیرند می‌گفته "این کار حلال نیست".

حضور زنجانی در فیلم افشاگرانه احمدی‌نژاد

بابک زنجانی یکی از کسانی بود که در فیلم افشاگرانه دکتر محمود احمدی‌نژاد در جلسه مجلس در روز ۱۵ بهمن (۳ فوریه) سال ۱۳۹۱ حضور داشت. این فیلم مربوط به ملاقات سعید مرتضوی، رئيس سابق سازمان تأمین اجتماعی و فاضل لاریجانی‌، برادر علی لاریجانی، رئيس مجلس بود.

آمریکا در سال ۲۰۱۳ میلادی زنجانی و مؤسسه‌های مرتبط با او را به پولشویی برای دور زدن تحریم‌های ایران متهم کرد. دیوید کوهن، معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد، ایالات متحده در رسوا و خنثی کردن تلاش‌های ایران از طریق بابک زنجانی یا هر فرد دیگر برای فرار از تحریم‌های بین‌المللی به طور جدی اقدام خواهد کرد.

خبرگزاری ایسنا روز جمعه (۲۹ شهریور/ ۲۰ سپتامبر) فرازهایی از مصاحبه بابک زنجانی با هفته‌نامه آسمان را منتشر کرده است. به موجب این گزارش، زنجانی از جمله گفته است که "هرگز به دفتر اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر احمدی‌نژاد نرفته ولی او را در جاهای مختلف دیده است. ۲۰۰ میلیون دلار را در تاجیکستان سرمایه‌گذاری کرده است. ۱۷ و نیم میلیارد یورو از پول ایران را به حساب‌های کشور منتقل کرده و در بانک مرکزی با وزرای سابق نفت و تجارت و همچنین آقای بهمنی، رئيس کل پیشین بانک مرکزی ایران جلسه داشته است."

بابک زنجانی که متولد سال ۱۳۴۹ خورشیدی در تهران است همچنین می‌گوید، هنوز ازدواج نکرده است.

در ۹ / ۱۰ / ۱۳۹۲ اعلام شد بابک زنجانی بازداشت شد :

به گزارش رسانه های ایران، بابک زنجانی سرمایه دار جنجالی ایران عصر دوشنبه بازداشت شده است.
روز یکشنبه خبرگزاری فارس از «مفتوح بودن پرونده بابک زنجانی» خبر داده بود. قبلاً نیز تعدادی از نمایندگان مجلس خواهان برخورد با فساد مالی بابک زنجانی شده بودند.
ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران دوم دسامبر، به نقل از حبیب آقاجری، یکی از اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گزارش کرد که این کمیسیون برای حل مسئله فروش نفت و اختلاف های پیش آمده در این مورد با بابک زنجانی دیدار و گفتگو کرده است. وی گفته بود«کمیسیون انرژی تاکنون با حضور مسئولان مختلف وزارت نفت و خود آقای بابک زنجانی جلساتی در مورد اختلاف‌های پیش آمده در خصوص فروش نفت و بدهی زنجانی به وزارت نفت داشته، اما نتایج نهایی هنوز حاصل نشده است.»
سایت الف نیز در همان زمان از ارسال یک گزارش ٧٠٠ صفحه ای از معاملات نفتی و ضمانت اخذ شده از شرکت متعلق به بابک زنجانی به مجلس خبر داده بود.
بیژن زنگنه، وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران روز ١٩ شهریور سال جاری گفته بود بابک زنجانی بیش از ٢ میلیارد دلار حاصل از فروش نفت ایران به خزانه دولت بدهکار است. بابک زنجانی نیز یک روز پس از اظهار نظر وزیر نفت دولت جدید ایران ضمن تکذیب اظهارات آقای زنگنه، ادعا کرده بود: «عدم انتقال پول وزارت نفت به ایران به من ارتباطی ندارد.» او گفته بود این پول در حساب شرکتی وابسته به وزارت نفت در خارج از کشور است و عدم انتقال آن به وزارت نفت به او ارتباطی ندارد.
زنجانی گفته است به افتتاح حساب برای یکی از شرکت های وابسته به وزارت نفت در یک بانک مالزیایی کمک کرده، زیرا این شرکت نفتی ایران به دلیل تحریم ها برای نقل و انتقالات پولی خود نمی توانسته در خارج از کشور حساب افتتاح کند و بنابراین به درآمد حاصل از فروش محصولات خود دسترسی نداشته است.
بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران گفته بود پیگیری تخلفات در واریز درآمدهای نفتی به خزانه دولت از جمله اولویت های اوست و وی قصد دارد با کمک مجلس این مطالبات را پیگیری کند.
دو ماه پیش نیز بار دیگر نام بابک زنجانی، در مرکز اختلافات بین محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری پیشین و علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران قرار گرفت و طرفین یکدیگر را به بهره گیری از زنجانی و تسهیل معاملات اقتصادی پرسود متهم کردند.
روز ۲۷ آبان سال جاری اعلام شد تفاهم نامه میان هیات مدیره تامین اجتماعی با بابک زنجانی لغو شده است، و خبرگزاری فارس از یک مقام مسئول در تامین اجتماعی نقل کرد که این سازمان با لغو این تفاهم نامه پیگیر بازگرداندن اسنادی است که از سازمان تامین اجتماعی خارج شده و در اختیار بابک زنجانی قرار گرفته است.
این تفاهم نامه شامل معامله ٣.٥ میلیارد یورویی بابک زنجانی برای تامین اجتماعی بود که از سوی سعید مرتضوی، مدیر عامل وقت این سازمان با این میلیاردر ایرانی عقد شده بود تا چند شرکت تامین اجتماعی را خریداری کند.

 او چندی پیش اعلام کرده بود توانایی خرید باشگاه پرسپولیس را دارد و برای تامین کلیه هزینه های درمانی دانش آموزان شین آبادی هم اعلام آمادگی کرده بود .

تاریخ ویرایش ۱۱ / ۱۰ / ۱۳۹۲

 


برچسب‌ها: بابک زنجانی, دكتر محمود احمدي نژاد, علي دايي, باشگاه ورزشي راه آهن, پرسپوليس
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۹۲ توسط آ . پاسارگاد
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک

 • دانلود فیلم
 • قالب وبلاگ
 • وبلاگ استت

  | وبلاگ

  فال حافظ

  پیچک

  کد نمایش آب و هوا

  کد نمایش آب و هوا

  جمله تصادفی

  جمله تصادفی

  آپلود نامحدود عکس و فایل

  آپلود عکس

  دریافت کد آپلود سنتر

  آپلود عكس

  آپلود عكس  ساعت فلش

  

  تقویم جلالی - بیست تولز


  Up Page
  کد پرش به بالای صفحه وب
  كد تاريخ قمري ، شمسي و ميلادي به همراه مناسبت